A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

26 квітня виповнюється 32-а річниця катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції


25 Квітня 2018

26 квітня 1986 року в 1:23:47 стався вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Сталося це у ході проведення проектного випробування турбогенератора на 4 енергоблоці. Реактор був повністю зруйнований, а також обрушилася будівля енергоблока, частково — покрівля машинного залу.

Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте усередині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Під час вибуху загинула одна людина, ще одна — померла вранці від отриманих травм.

У 134 співробітників ЧАЕС, пожежних та членів рятувальних команд розвинулася променева хвороба. 28 осіб з них загинули зовсім скоро – протягом декількох місяців.

За даними організації Союз «Чорнобиль» з 600 000 ліквідаторів 10% загинули, а 165 000 – стали інвалідами.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише територію сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн — Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим — сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з’явилося  перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено.